Малдини: Модриќ би бил одличен за развојот на младите во Милан

Модриќ Малдини

Шпанскиот дефанзивец Тео Хернандез ова лето го замени Реал Мадрид со Милан: Неодамна тој беше претставен пред навивачите, а Паоло Малдини, теничкиот директор на „росонерите“, ја искористи прес-конференцијата за да зборува за Лука Модриќ.

Хрватот е голема желба на двата клуба од Милано, а легендата на италијанскиот фудбал за него има само пофални зборови.

„Никогаш не сме преговарале за Модриќ. Бараме млади фудбалери за средниот ред, а воедно и искусни кои ќе им помогнат во напредокот. Тип на играч како Лука би бил идеален за нас, но не сме испратиле понуда за него“, рече Малдини.

Интер исто така се споменува како идна дестинација во кариерата на хрватскиот репрезентативен капитен. Засега тој останува во Мадрид и ќе продолжи да ги брани боите на „кралскиот“ клуб.