Најнови вести

  • Јован Попзлатанов се врати во Македонија ЃП

    Прволигашот Македонија Ѓорче Петров претстави уште едно засилување во зимскиот трансфер период. „Лавовите“ во пролетниот дел од сезона на ПМФЛ ќе бидат посилни со услугите на поранешниот младински репрезентативец, Јован Попзлатанов.

  • Шкупи триумфално ги отвори подготовките во Анталија

    Бранителот на титулата во Првата македонска фудбалска лига (ПМФЛ), Шкупи, со победа ги започна пријателските натпревари на турско тло. Во Анталија чаирчани беа поуспешни од Олександрија, совладувајќи ја со минимални 2-1 (1-0).

  • Рудолф Благоџи повторно човек на одлука, Брегалница го совлада Караорман

    Македонскиот фудбалски прволигаш Брегалница забележа уште една победа во подготвителниот период. Штипјани на контролната средба во Охрид извојуваа минимален триумф над второлигашот Караорман, а одново херој на „сините“ беше Рудолф Благоџи.

Табела

ПМФЛ
ОН П Н И Гол. ГР Форма Бод.
Квалификации за Лига на шампиони
1 Струга Трим ЉумСтруга Трим Љум 17 11 4 2 27:11 +16 37
UEFA Conference League Qualification
2 ШкупиШкупи 16 10 4 2 34:14 +20 34
UEFA Conference League Qualification
3 ШкендијаШкендија 16 7 7 2 21:12 +9 28
4 СилексСилекс 17 7 5 5 21:21 0 26
5 ТиквешТиквеш 17 8 2 7 25:21 +4 26
6 Брегалница ШтипБрегалница Штип 16 5 6 5 17:18 -1 21
7 Македонија ЃПМакедонија ЃП 1 16 5 5 6 19:20 -1 20
8 РаботничкиРаботнички 1 16 5 3 8 17:29 -12 18
Бараж за опстанок
9 ПобедаПобеда 1 16 3 4 9 13:27 -14 13
Бараж за опстанок
10 Академија ПандевАкадемија Пандев 1 17 3 3 11 17:21 -4 12
Испаѓање
11 СкопјеСкопје 16 2 5 9 6:23 -17 11
Квалификации за Лига на шампиони
UEFA Conference League Qualification
Бараж за опстанок
Испаѓање