Куп на Македонија

Primary tabs

Нема натпревари.

Најнови вести

 • Куп на Македонија

  Шаховско реми и пенал-рулет со хепи-енд за Силекс

  Екипата на Силекс од Кратово се врати на тронот во Купот на Македонија! Во финалниот натпревар кратовчани славеа над Академија Пандев по изведување на пенали, откако регуларниот дел заврши без голови (0-0, 3-4). Деведесетте минути не беа премногу допадливи, двата тима тактизираа, а кога дојде пенал-рулетот, посреќен беше колективот на Горан Симов, кој се покажа како посигурен изведувач од белата точка. Силекс се враќа на тронот во Купот за првпат по 1997 година и ја освои третата титула во историјата.

 • Куп на Македонија

  Кратово ќе блеска од сјајот на титулата, Силекс го чека ново европско лето

  Екипата на Силекс од Кратово се врати на тронот во Купот на Македонија! Во финалниот натпревар кратовчани славеа над Академија Пандев по изведување на пенали, откако регуларниот дел заврши без голови (0-0, 3-4). Деведесетте минути не беа премногу допадливи, двата тима тактизираа, а кога дојде пенал-рулетот, посреќен беше колективот на Горан Симов, кој се покажа како посигурен изведувач од белата точка. И двата голмани Јовановски и Божиновски фатија по еден пенал, ама клучниот кој го промаши шутот од белата точка беше резервистот Кристијан Велиновски кој биеше во пречката. Така, Силекс се враќа на тронот во Купот за првпат по 1997 година, а ќе има и европско лето, во Конференциската лига на УЕФА. За Силекс ова е трета титула во Купот на Македонија, по оние во 1994 и 1997 година.

 • Симов и Тимовски: Жал ни е што Ѕинго не е меѓу нас да го прегрне овој пехар!

  Силекс на Горан Симов ја оствари првата цел. Кратовчани славеа над Академија Пандев во Купот на Македонија по пенали (0-0 регуларен дел, 3-4), а сега следи баражот за опстанок во ПМФЛ каде противник е Тиквеш.