ВИДЕО: Макаби Хаифа до изненадување на стартот на Конференциската лига

Фудбалерите на Макаби Хаифа успеаја да освојат бод еден од двата натпревари на стартот на Конференциската лига на УЕФА, откако на домашен терен освоија бод против Феенорд (0-0). 

  • Макаби Хаифа - Феенорд 0-0: 

Израелците успеаја да ја сочуваат мрежата на својот „Сами Офер“ стадион во Хаифа, иако Холанѓаните имаа доминација. Дуелот тргна отворено, со шанси на двете страни преку Линсен за Феенорд и Чери од Макаби кој погоди пречка. Сепак, во продолжението домаќинот го затвори натпреварот и извлече реми. Во оваа група се натпреваруваат уште Унион Берлин и Славија Прага кои играат в четврток. 

Вториот израелски претставник, Макаби од Тел Авив со триумф над Алашкерд од 4-1 (3-1) тргна во новоформираното натпреварување на УЕФА. Со головите на Перица, Каничовски и Битон во првиот дел, наспроти единствениот на Ембало за гостите, Макаби водеше убедливо уште на паузата. Во продолжението, конечните резултат го постави Хозез во 72. минута. 

Во групата А, в четврток ќе се пресметаат ЛАСК од Австрија кој ќе гостува кај ХЈК во Финска