ВИДЕО: Мајнц 05 го декласира Келн на стартот на Бундес-колото

Фудбалерите на Мајнц 05 првпат оваа сезона врзаа две победи во Бундеслигата, откако на домашен терен славеа против Келн со 5-0 (3-0) во рамките на 11. коло. Средбата на „Мева Арена“ беше решена уште по првите 45 минути, бидејќи домаќинот имаше висока предност и човек повеќе. Покрај петте важечки, Мајнц даде уште два погодоци кои беа поништени. 

  • Извештај од натпреварот:

По 11 минути игра Маркус Ингвартсен го отвори резултатот со погодок од 11 метри за 1-0. Човекот кој го направи пеналот Килиан веќе во 28. минута го заработи вториот жолт картон и беше исклучен. Поради тоа, до полувремето преку Кор и Стах, домашната екипа дојде до предност од 3-0 и беше на чекор до победата. 

По еден час игра резервистот Фулгини даде гол кој беше поништен од ВАР собата поради игра со рака. Сепак, Мартин погоди за 4-0 во 73. минута, а уште еден гол кој не важеше даде Буркардт. До крајот на мечот и седми пат се тресеше гостинската мрежа (петти пат важечки), откако Онисиво го постави конечниот резултат. 

Мајнц има 18 освоени бода по единаесет кола, додека Келн има само два помалку.

Состави

Bo Henriksen

3-5-2

    Timo Schultz

    4-4-2