Лудило во Кил: Холштајн е бундеслигаш, цел стадион славеше на терен (ВИДЕО)

Екипата на Холштајн Кил првпат ќе заигра во новиот формат на Бундеслигата, откако во 33. коло на Цвајте го освои потребниот бод во дербито со Фортуна Дизелдорф (1-1). 

Натпреварот на „Холштајн Стадион“ во Кил заврши со реми, а тоа значеше дека на коло пред крајот Кил има осигурано барем второ место на табелата. Крајот на мечот значеше и почеток на лудото славје, а тоа резултира со преплавен терен полн со навивачи. Фудбалерите заедно со симпатизерите го славеа пласманот во германската елита. 

Инаку, Холштај Кил во својата историја има и една титула во далечната 1912 година, меѓутоа по светските војни клубот беше во голем пад. Во новиот милениум и по спојувањето на Германија, главно Кил настапуваше во третата и четвртата лига.

Во сезоната 2017/18 првпат се врати во Цвајте, а по седум сезони во ова натпреварување конечно се избори и за излез во Бундеслигата.