ВИДЕО: ЛУДИЛО од гол на играчот на сезоната, Фоден го намести „нишанот“ во прав момент!

Фил Фоден дефинитивно ја игра најдобрата сезона во досегашната кариера. Одличниот офанзивец на Манчестер Сити пред само два дена беше прогласен за најдобар играч во Премиер лигата, a сега со два прекрасни гола го предводи својот тим кон нова титула, четврта во низа. 

„Граѓаните“ рано стигнаа до двојна предност на мечот од последното коло против Вест Хем, а токму Фоден беше автор на двата гола, од кои првиот беше навистина спектакуларен. 

Англискиот репрезентативец продолжи во исто темпо и подели неколку луцидни топки за своите соиграчи, а потоа се најде во уште една одлична ситуација и без проблеми вторпат го совлада голманот Ареола. 

Манчестер Сити е на одличен пат да ја освои шампионската титула во Премиер лигата и да го одбрани тронот во англискиот фудбал. 

Состави

Дејвид Мојс

3-4-3