ВИДЕО: Луд нестварен гол со „ножички“ – најдобар на Азискиот Куп!

Азискиот Куп заврши со триумф во финалето на Катар над Јапонија (1-3), а мечот го одбележа атрактивен погодок кој веќе е прогласен за најдобар на ова натпреварување.

Автор на ремек-делото беше Али Алмоез, кој настапува за репрезентацијата на Катар, а е член на тимот на Ал Духаил. Катарецот доби нафрлена топка од левата страна, одлично ја исконтролира, па со „ножички“ биеше во мрежата на Јапонците.

Алмоез со девет гола го урна рекордот стана и најдобрар стрелец во историјата на едно издание на Азискиот Куп.