ВИДЕО: Лошо деби на Лампард, Челзи се посрамоти против Бохемијанс

Новиот менаџер на Челзи, Франк Лампард не се прослави на дебито на клупата на „сините“. Во тест дуел во Република Ирска, Бохемијанс од Даблин одиграа 1-1 (0-1) против победникот на Лига Европа.

  • Извештај од натпреварот: 

Уште во осмата минута Челзи поведе со прекрасната комбинација на Бразилецог Кенеди и Батчуаји (0-1). Сепак, кога темпото на игра опадна, Бохемијанс ја дочека својата шанса и со голот на Ерик Молој на додавање на Кејт Вард во 89. минута ги постави конечните 1-1. 

Челзи (прво полувреме):
Кабалеро, Стерлинг, Аспиликуета, Гуехи, Кенеди, Дринквотер, Ампаду, Педро, Галахер, Палмер, Батчуаји

Челзи (второ полувреме):
Камингс, Запакоста, Чалобах, Зума, Матсен, Бакајоко, Пиазон, Жилмур, Бејкер, Браун, Укбо