ВИДЕО: Лошата завршница кобна за Волфсбург, „биковите“ се зрели за Европа

Лајпциг

Очајната форма на Волфсбург продолжи на гостувањето кај РБ Лајпциг (2-0) во рамките од 20. коло од Бундеслигата.

  • Извештај од натпреварот: 

„Волците“ предводени од Флориан Кохфилд одново беа рамо до рамо со противникот, но на крај го напуштија теренот со празни раце. Домашните фудбалери беа упорни во својата намера и постигнаа два погодоци во завршницата од мечот.

Се играше 76. минута кога Вили Орбан собра отпадок и со глава го смести во противничката мрежа. Немаше многу време за реакција од страна на гостинскиот тим, кој беше во шок поради случувањата на теренот. До крајот и Јошко Гвардиола со лоб удар ја затресе мрежата на ривалот, па се радуваше неколку минути подоцна, откако ВАР-технологијата покажа дека немало офсајд при акцијата за потврда на победата.

Лајпциг го поправа впечатокот од почетокот на сезоната и скокна на местата кои носат излез во Европа. Волфсбург, пак, ако продолжи вака да игра до крајот ќе се бори за да остане во елитното друштво во германскиот шампионат.

Состави

Domenico Tedesco

3-4-1-2

    Флоријан Кофелд

    3-4-2-1