Лорис Кариус е слободен од Ливерпул и во потрага по нов клуб

Кариус

Лорис Кариус ова лето ја заврши соработката со Ливерпул и моментално како слободен агент бара нов ангажман.

29-годишникот смета дека сега е вистинско време за нов старт во неговата кариера. Намерата му е да продолжи да тренира самостојно и да чека прилика од некој клуб.

„Забележувам колку е забавно да се биде на теренот секој ден, да се фрлам по топките. Желбата за игра е сè уште во мене. Јас сум на добра возраст, здрав сум, фит сум и навистина уживам. Имам уште многу во себе“, вели германскиот интернационалец.

Кариус започна во Мајнц 05, потоа потпиша со Ливерпул. Во изминатите три сезони играше на позајмица во Бешикташ и Унион Берлин.

Прочитајте повеќе околу тековните трансфери во Македонија и светот на ОВОЈ линк.