ВИДЕО: Ливерпул се „загреа“ за Премиер лигата со сигурна победа над Дармштад

Ливерпул на одличен начин се „загреа“ за претстојната сезона во Премиер лигата, откако славеше на пријателскиот натпревар против Дармштад со 3-1. 

Натпреварот се одигра во Престон, а „црвените“ на Јирген Клоп покажаа дека се во одлична форма пред почетокот на новата авантура во елитниот англиски фудбал. Мохамед Салах и Диого Жота од петтата до осмата минута веќе постигнааа по еден гол за водство од 2-0 на англискиот тим.  Дармштад успеа да го ублажи ударот и намали на 2-1 преку Хонсак во 10. минута. 

  • Извештај од натпреварот:

До крајот на првите 45 минути Ливерпул имаше уште две солидни шанси, но не ја затресе мрежата на гостите и на паузата замина со истиот резултат, 2-1. 

Шесткратниот европски првак продолжи со одлична игра во вториот дел и тоа се исплатеше во 59. минута, кога Доминик Собослаи изведе корнер, по кој Луис Диаз постигна прекрасен погодок и воедно ги постави конечните 3-1 на натпреварот. 

Ова беше последен пријателски меч за Ливерпул пред почетокот на предизвиците во Премиер лигата. „Црвените“ новата сезона ја почнуваат со тешко гостување кај Челзи во Лондон.