Ливерпул ја купува првата ѕвезда на Брага

Младата ѕвезда на Брага, Рафа Силва го следат скаутите на Ливерпул и можно е од следната сезона да го облече дресот на „црвените“.

Клоп ги знае добро квалитетите на овој 22-годишен фудбалер за врска, а треба да плати 20 милиони евра, колку што изнесува неговата откупна клазула.

Силва веќе дебитираше за португалската селекцијата и собра 6 настапи, а се очекува да биде член на тимот кој ќе патува на Европското првенство во Франција.