ВИДЕО: Ливаја сакаше со „паненка“ да ги дотолчи Мрме и Горица, ама се посрамоти

Екипата на Горица, која што е предводена од македонскиот стратег Игор Ангеловски забележа нов пораз во хрватскиот шампион.

На „Пољуд“ Хајдук славеше со сигурни 3-1 (1-1), а најдобар поединец на теренот беше Марко Ливаја, кој беше творец на два гола. 29-годишниот напаѓач во самиот финиш имаше голема шанса да запише хет-трик, и се реши со „паненка“ да го дотолчи противникот. Но, се посрамоти, бидејќи неговиот удар од единаесет метри заврши над голот на Горица.

  • Промашената „паненка“ на фудбалерот на Хајдук:

Горица е последна на табелата со само шест бода (една победа и три реми исходи), додека Хајдук е во позитивна серија од пет натпревари без пораз.

Состави

Sinisa Segovic

4-3-3

    Rajko Vidovic

    4-4-2