Ливаја промаши пенал – „шампионската сезона“ на Хајдук се претвори во ноќна мора!

Фудбалерите на Хајдук беа поразени на домашен терен од Локомотив со 1-2 и сега се сè подалеку од титулата која „Пољуд“ ја чека од 2005 година.

Двоен стрелец за гостите беше Роберт Мудражија во 26. и 60. минута, додека Дино Микановиќ и Марко Ливаја заеднички ја добија етикетата на трагичари за сплиќани. Првиот беше исклучен во 24. минута поради два жолти картони, а вториот, кој е лидер на тимот, ја пропушти најголемата шанса да го врати својот тим во игра и неизвесноста во натпреварот. Ливаја промаши пенал непосредно пред вториот гол на гостите.

На крајот успеа да постигне гол, со „ножички“, но реакцијата на домашните пристигна предоцна, бидејќи Локомотива успеа да ја одбрани предноста во финишот. Со овој пораз тимот од „Пољуд“ е во многу тешка ситуација со четири бода помалку од лидерот Риека, додека сега Динамо има можност да го престигне „вечниот“ ривал.

Загрепскиот тим има два натпревари помалку и четири бода помалку од Хајдук, чија сезона, која многумина ја доживеаја конечно како шампионска, полека се претвора во ноќна мора. Сплиќани поголемиот дел од сезоната ја минаа на лидерската позиција. 

Состави

Sinisa Segovic

4-5-1

    Silvijo Cabraja

    5-3-2