ВИДЕО: Лил ремизира со Клермон, Марсеј слави на гости кај Нант

Во француската Лига 1 се одиграа натпревари од 21. коло. Единствено изненадување донекаде е ремито без погодоци на Лил и Клермон (0-0). Фаворитот на својот „Пјер Мороа“ не успеа да го скрши гостинот, иако имаше доста шанси на натпреварот. 

  • Лил - Клермонт 0-0: 

Според планот одигра Олимпик Марсеј кој на гостувањето во Нант слави со 0-2 (0-0). Пресметката на „Стејд де Бужур“ мина во знакот на гостинската екипа, која заслужено ги освои трите бода. Првиот дел беше без погодоци, со доста прекини и остра игра. Резултатот беше отворен во 57. минута преку автоголот на Жоао Виктор. Во самата завршница на дуелот, ново засилување на Марсеј, Азедин Унахи само ја потврди победата (0-2). 

  • Нант - Олимпик Масеј 0-2: 

На останатите натпреварит Ажаксио беше подобар од Анжер со 1-2, Ремс дома слави против Лориент во ефикасен меч со 4-2, како и Тулуз кој ја совлада Троа со 4-1. 

Состави

Antoine Kombouare

4-2-3-1

    Игор Тудор

    3-4-2-1