Екипата на Лил имаше турбулентен преоден рок и ги распродаде сите ѕвезди, но и покрај тоа со убедлива победа над Оксер (4-1) ја отвори новата сезона во француската Лига 1.

• Лил - Оксер 4-1:

„Догите“ го наполнија голот на повратникот кој не можеше никако да парира. Во првото полувреме блескаше Џонатан Давид, кој даде два гола и еднаш асистираше до Андре, за 3-0 на паузата. Во вториот дел Зедадка зголеми на 4-0, а почесникот гол за Оксер го даде Шарбоне во 68. минута од натпреварот.

• Анже - Нант 0-0:

Победа забележа и Ленс во натпреварот против Брест (3-2), во кој Флориан Сотока даде хет-трик за домашните. Монпелје дома ја совлада Троа (3-2), додека без победа завршија натпреварите меѓу Тулуз и Ница (1-1) и Анже и Нант (0-0).

• Монпелје - Троа 3-2:

Попладнево играат Рен и Лориент, а колото се затвора вечерва со натпреварот Олимпик Марсеј - Ремс.