Лига Европа: Милан, Рома, Ливерпул, Бенфика стравуваат за меѓусебно осминафинале

Три италијански и три англиски екипи преостанаа во ждерпката за осминафиналето на Лига Европа. Ливерпул, Бенфика, Милан, Олимпик Марсеј како поранешни европски прваци се вбројуваат меѓу фаворитите за трофејот.

Во оваа фаза нема ограничувања и може да се сретнат две екипи од иста земја. 

Носители:
Вест Хем
Ливерпул
Брајтон
Ренџерс
Аталанта
Виљареал
Славија Прага
Баер Леверкузен

Неносители:
Милан
Рома
Олимпик Марсеј
Спарта Прага
Бенфика
Спортинг Лисабон
Фрајбург
Карабах

Ждрепката од осминафиналето е утре напладне во Нион.