Лига Европа: Двајца Македонци и три поранешни европски прваци во групите

По одигрувањето на плеј-оф натпреварите на Европската лига, познати се шеширите пред ждрепката за групната фаза, која е закажана за в петок напладне во Монте Карло. Три поранешни европски првак, Ајакс, Ливерпул и Олимпик Марсеј се меѓи фаворитите, а скоро сите екипи од првиот шешир се вбројуваат меѓу претендентите за место во финалето.

Од македонските фудбалери во групите ќе играат Мирчевски (ТСЦ Бачка Топола), Трпчевски (Хакен), во овој клуб помошник тренер е Христијан Цветковски, 

ШЕШИР 1: 
Вест Хем (Англија
Ливерпул (Англија) 
Рома (Италија
Ајакс (Холандија
Виљареал (Шпанија
Баер Леверкузен (Германија
Аталанта (Италија) 
Ренџерс (Шкотска

ШЕШИР 2: 
Спортинг Португалија (Португалија) 
Славија Прага (Чешка )
Рен (Франција
Олимпијакос (Грција
Реал Бетис (Шпанија) 
Олимпик Марсеј (Франција) 
Карабах (Азербејџан
ЛАСК (Австрија

ШЕШИР 3: 
Брајтон (Англија) 
Молде (Норвешка
Шериф (Молдавија) ​​
Унион Сен-Жило (Белгија
Спарта Прага (Чешка) 
Макаби Хаифа (Израел
Штурм Грац (Австрија) 

ШЕШИР 4: 
ТСЦ Бачка Топола (Србија
Сервет (Швајцарија
Панатинаикос (Грција) 
Раков (Полска
Арис (Кипар
Тулуз (Франција) 
АЕК (Грција) 
Хакен (Шведска)

Даблин ќе биде домаќин на финалето на Лига Европа во мај 2024 година.