Самир Хандановиќ

Самир Хандановиќ
 • Раскол во Интер? Икарди повеќе не е капитен, Хандановиќ е „главниот“ во тимот

  Екипата на Интер реши да направи промена и да назначи нов капитен во тимот кој го води Лучиано Спалети.

 • „Пантерот“ Хандановиќ го спаси Интер и спречи антологиски гол со „ножички“

  Тројниот европски шампион, Интер синоа извојува тешка победа во Холандија, откако го совлада ПСВ Ајндховен со 1-2. Раџа Наинголан и Мауро Икарди ги постигнаа головите за пресврт, но голманот Самир Хандановиќ го доби статусот на јунак. Словенецот во 80. минута со фантастична парада го спаси водствто и му попречи на Мален да постигне гол за 2-2.

 • Интер ја пронајде замената за Самир Хандановиќ

  Лучијано Спалети и Интер одлично се засилија во летниот трансфер период.

 • ПСЖ нуди 15 милиони евра и Сиригу за Словенецот Хандановиќ

  Раководството на ПСЖ планира да испрати понуда за голманот на Интер, Самир Хандановиќ со една цел да ја засили и голманската позиција за наредната сезона. Поради реконструкција на тимот, се чини дека повеќе нема да има место за Кевин Трап, а негова замена треба да биде токму Словенецот.

 • Паласио, Хандановиќ и Нагатомо добиваат нови договори во Интер

  Лидерот во Серија А, Интер ќе им понуди нови договори на тројца од проверени фудбалери во клубот. Самир Хандановиќ, Родриго Паласио и Јуто Нагатомо до крајот на јануари ќе добијат опција за продолжување на соработката со сино-црната половина од Милано.   Договорите на сите тројца истекуваат ова лето, а Словенецот Хандановиќ ќе го продолжи договорот до 2019 година, додека Аргентинецот Паласио ќе остане во Интер до 2017 година, со можност за продолжување на соработката за уште една година.

 • Хандановиќ ја заврши репрезентативната кариера

  Голманот на Интер, Самир Хандановиќ, соопшти дека се повлекува од националниот тим на Словенија, веднаш по неуспехот во баражот за ЕУРО 2016 против Украина. Словенија во Марибор одигра 1-1 против Украина која со вкупен резултат 1:3 избори пласман на континеталното првенство.

 • Хандановиќ останува верен на Интер

  Словенечкиот репрезентативен голман, Самир Хандановиќ, го продолжи договорот со екипата на Интер. Словенецот и „нероаѕурите“ најдоа заеднички јазик, со кој 31-годишниот голман ќе добие повисока годишна плата од 2.5 милиони евра, со можност за бонуси доколку се освои Скудетото. Договорот на Хандановиќ со италијанската екипа истекува ова лето, но како што стојат работите тој ќе остане на голот на Интер и во наредните неколку сезони.