ВИДЕО: Ленс избегна домашен пораз, Томас во финишот погоди за реми

Воведниот дуел од 15. коло во Лига 1 донесе нерешен резултат меѓу Ленс и Анжер (2-2).

  • Извештај од натпреварот: 

По почетното испитување на силите, резултатот го отвори Софиан Буфал. 28-годишникот погоди за 0-1 и го шокира домаќинот. Сепак, Ленс возврати со два брзи гола во второто полувреме и направи пресврт.

Какута и Сокота беа прецизни за домашната екипа, која од тој момент започна да го контролира мечот. Меѓутоа, Роман Томас се најде на вистинското место по еден центаршут и со глава вторпат ја затресе мрежата на Жан-Луис Лека.

Со ремито и двете екипи останаа во горниот дел на табелата. Ленс е четврти со 25, а Анжер го следи на шестото место со 22 бода на своето конто.

Состави

Franck Haise

3-4-3

    Alexandre Dujeux

    3-5-2