ВИДЕО: Ленс едвај ја доби битката со Мец, втор домашен пораз во низа за Бордо

Екипата на Рен со поголема мака од предвиденото го одбрани домашниот терен против Мец (1-0) во 17. коло од Лига 1 и направи скок до врвот на првенствената табела.

Еден погодок во вториот дел го одлучи победникот на „Роажон Парк“. Грение покажа одлична техника и погоди на стартот на вториот дел, а гостите во завршницата залудно се радуваа, бидејќи главниот судија поради офсајд спречи радост на Вагнер.

  • Ленс - Брест 2-1:

Рутински три бода на својот терен запиша Ленс во дуелот со Брест (2-1). Домаќинот постигна два гола во првиот дел, преку Калимуендо и Сотока, и ја продолжи променливата форма во новата сезона.

  • Бордо - Ремс 1-3:

Дижон го доби дербито на дното на табелата против Ним (1-3), Ремс го изненади Бордо како гостин (1-3), а единствениот меч без победник го одиграа Ница и Лориент (2-2).

  • Ница - Лориент 2-2:

Последните пет натпревар од ова коло и од 2020 година од Лига 1 се играат вечерва во 21:00 часот.