ЛЕ ждрепка: Барса и Аталанта добија Германци, Вест Хем со Лион

Уште осум екипи останаа во игра за титулата во Лигата на Европа. Претставници од седум земји ќе се борат за престижниот трофеј во натпреварувањето на УЕФА, а веќе се познати четвртфиналните парови.

Само Германија е со два претставника, додека по еден доаѓаат од Италија, Шпанија, Португалија, Франција, Шкотска и Англија. Ждрепката посака главниот фаворит Барселона да патува во Германија, кај Ајнтрахт Франкфурт.

  • Четвртфинални парови на Лига Европа:

РБ Лајпциг - Аталанта
Ајнтрахт Франкфурт - Барселона
Вест Хем - Лион
Брага - Глазгов Ренџерс

Првите четвртфиналиња ќе се играат на 7 април, додека реваншите се закажани за 14 април. Потоа на програмата се полуфиналињата кои следат на 25 април, односно 5 мај. Финалето е закажано на 18 мај на стадионот „Роман Санчез Писхуан“ во Севиља, Шпанија.