Лазаров одличен, но ПСЖ и Раул триумфално се враќаат од Нант

Раул и неговиот ПСЖ зададоа значаен удар во Лигата на шампионите, со победата на теренот на европскиот вицешампион Нант со 31-35 (15-18). Мечот од 11. коло на најсилниот европски Куп ги оправда очекувањата, а гостите со водство во текот на целиот натпревар ја верификуваа супериорноста.

Дуелот започна израмнето, двата напади брзо реализираа до 4-4. Од тој момент започна првото бегство на „светците“. Генхајмер, Абало и Тофт Хансен погодија во серија и на 4-8, Анти побара минута одмор.

Домаќините не се созедоа, се разигра и Хансен, а Тофт Хансен погоди за највисоки +7 во 17. минута. Сепак, Лазаров и другарите имаа сили за кам-бек. Македонскиот ас постигна два гола, се разигра и Ривера и Белегер во 28. минута намали на 15-16. Повеќе концентрација во последната минута имаа парижаните, па Хансен погоди за 15-18.

Белегер и Ниокас ги искористија техничките грешки и Нант во 36. минута намали на -1. Следеа две „бомби“ на Хансен и одново момците на Раул поведоа со +3. Ривера и Лазаров одговараа, но разликата не се спушташе под три гола.

ПСЖ го одби и последниот напад на Нант и забележа важна гостинска победа од 31-35. Најефикасни поединци во тимот на Нант беа Лазаров и Ривера со по шест гола, а кај ПСЖ одличен натпревар одиграа Абало со седум и Хансен и Тофт Хансен со по шест гола.

Лига на шампиони (М), Група Б
ОН П Н И Гол. ГР Форма Бод.
1 ПСЖПСЖ 14 13 0 1 455:385 70 26
2 ПИК СегедПИК Сегед 14 9 2 3 411:397 14 20
3 ФлензбургФлензбург 14 7 1 6 378:370 8 15
4 НантНант 14 5 4 5 421:408 13 14
5 Мотор ЗапорожјеМотор Запорожје 14 5 1 8 413:412 1 11
6 ППД ЗагребППД Загреб 14 4 3 7 359:388 -29 11
7 СкјернСкјерн 1 14 3 2 9 398:439 -41 8
8 Целје Пивоварна ЛашкоЦелје Пивоварна Лашко 1 14 3 1 10 380:416 -36 7