ВИДЕО: Куртоа е далеку од врвна форма – со почетничка грешка им подари гол на Русите!

Селекцијата на Белгија пред својата публика против Русија го одигра првиот натпревар од квалификациите за ЕП 2020 година. 

„Црвените ѓаволи“ одлично отворија и со голот на Тилеман поведоа со 1-0, но новото засилување на Реал Мадрид, Тибо Куртоа уште еднаш потврди дека не брани во врвна форма и со почетничка грешка во 16. минута му подари погодок на Черишев за 1-1.

  • Погледнете ја големата грешка на Тибо Куртоа: 

Сепак, избраниците на Мартинез брзо го вратија водството на своја страна и преку Азар од пенал поведоа со 2-1, на полувреме. Ѕвездата на Челзи во 88. минута даде и втор гол на мечот, што воедно беше и конечниот резултат.

Европско првенство, Квалификации, Група I
ОН П Н И Гол. ГР Форма Бод.
1 БелгијаБелгија 4 4 0 0 11:1 10 12
2 РусијаРусија 4 3 0 1 15:3 12 9
3 КазахстанКазахстан 2 4 2 0 2 7:7 0 6
4 ШкотскаШкотска 1 4 2 0 2 4:7 -3 6
5 КипарКипар 1 4 1 0 3 6:5 1 3
6 Сан МариноСан Марино 4 0 0 4 0:20 -20 0