Култните најтрофејни екипи од Холандија и Италија веќе играа две незаборавни финалиња

Два култни клубови, најтрофејни во своите земји и најбројни со навивачи во Холандија и Италија, Ајакс и Јувентус, ќе се соочат во најтрадиционалното четвртфинале на Лигата на шампионите. Како и Манчестер Јунајтед и Барселона, и актерите во овој двомеч вече двапати беа актери во финален натпревар на Купот или Лигата на шампионите.

Меѓусебниот скор е израмнет со по една европска круна со победа над ривалот и за Ајакс и за Јувентус.

Потсетесе на двата финални натпревари меѓу Ајакс и Јувентус.

Ајакс - Јувентус (1973):

Ајакс - Јувентус (1995): 

Ајакс ќе биде домаќин на првиот дуел на 9 април, а реваншот се игра во Торино шест дена подоцна.