Крвави глави, уапсени хулигани, големи немири на мечот меѓу Феенорд и Ајакс!

Вкупно 22 хулигани беа уапсени за време и по завршувањето на натпреварот од Купот на Холандија меѓу Феенорд и Ајакс, кој гостите го добија со резултат 1-2. 

Националната телевизија „НОС“ соопшти дека немилите сцени започнале откако дел од навивачите почнале да фрлаат факели и тврди предмети на теренот, а полицијата морала да интервенира за да спречи поголем хаос на теренот и на трибините. Не е познато дали сите уапсени се навивачи на Феенорд, но се шпекулира дека тврдите предмети најмногу доаѓале од нивната трибина. 

Дејви Класен од Ајакс заработи повреда на главата и беше раскрварен, а тоа предизвика неколкуминутен прекин на натпреварот. Потоа на теренот влезе помошникот-тренер на Феенорд, Џон Де Волф кој им се обрати на навивачите и им порача „да го користат мозокот повеќе“. Ги замоли да престанат со фрлањето предмети и факели за да може мечот да биде доигран до крајот. 

Хулиганите во Холандија одамна се познати по огромните инциденти што ги предизвикуваат во и надвор од стадионите. Законите во оваа земја се ригорозни, па се очекува дополнителна реакција на властите и уште еден обид да се спречат овие немили сцени на спортските натпревари. 

За среќа на сите објективни фанови, мечот продолжи и заврши со голема победа на гостинот од Амстердам со 1-2. Класен и Тадиќ беа стрелци за Ајакс, додека Хименез го постигна единствениот гол за Феенорд. Ајакс ќе игра во финалето на холандскиот Куп против ПСВ Ајднховен, а натпреварот е закажан за 30 април.