Конте почна да „исфрла оган“: Ние не сме тим, гледам многу себични играчи!

Менаџерот на Тотенхем, Антонио Конте беше бесен по ремито на неговиот тим со Саутемптон во Премиер лигата. Натпреварот на „Сент Мери“ заврши со резултат 3-3, иако гостите од Лондон на петнаесет минути пред крајот имаа предност од 1-3.

„Навистина сум вознемирен по сето она што го видов денес, бидејќи ова не ни се случува првпат. Кога водиш со 3-1, а остануваат уште само петнаесет минути, мислам дека треба да победиш. Ја загубивме карактеристиката што не красеше минатата сезона“, изјави Антонио Конте, а потоа почна да исфрла оган:

Ние не сме тим. Тим сме во кој секој мисли за себе. Сето ова не е случајно, губиш од Шефилд Јунајтед и испаѓаш од ФА Купот, потоа против Милан во Лигата на шампионите и сега ова... Не гледам чувство на одговорност кај играчите“.

Тотенхем сè уште е четврти на табелата, но има само два бода повеќе и исто толку одиграни натпревари од петтопласираниот Њукасл.

Состави

Расел Мартин

4-2-3-1

    Анге Постекоглу

    3-4-2-1