ВИДЕО: Конечно моќно издание на ПСВ, Феенорд не победи ни во вториот дуел

По европскиот шок против Базел, холандскиот вицешампион ПСВ Ајндховен конечно се враќа на вистински колосек и реди победи во официјалните натпревари. „Филипсовците“ го совладаа Ден Хаг во последниот натпревар од второто коло на Ередивизие со 3-1 (1-1), а остави впечаток дека може да постигне уште многу повеќе голови.

Бруно, Мејнел и Гакпо беа стрелци на головите за домашната екипа, а Чехот Нецид погоди за гостите.

И во второто коло Феенорд со новиот тренер Јап Стам е без победа. На гостувањето во Херенвен, екипата од Ротердам извлече 1-1, а Ибрахим Дресевиќ во 80. минута го спаси домашниот тим од пораз.

  • ПСВ Ајндховен - Ден Хаг 3-1: 

  • Херенвен - Феенорд 1-1: 

АЗ Алкмар и Утрехт се двете единствени екипи со максимални шест бода по две одиграни кола.