Концерт од свирежи за Меси, Аргентинецот единствен не се извини за лошите игри

Лионел Меси пред почетокот на натпреварот ПСЖ притив Рен беше исвиркан од домашните навивачи на стадионот во Париз. Иако е еден од најдобрите на сите времиња, разгалените навивачи на францускиот великан му наменија свирежи, откако најавувачот го изговори неговото име и презиме при претставувањето на играчите пред почетокот на натпреварот.

Меси доби свирежи заедно со Килијан Мбапе, иако беше забележано дека некои го скандираа неговото име. Сепак, се доби впечаток дека свирежите се начин да го „казнат“ Аргентинецот, незадоволни од тоа што нивниот клуб веќе беше елиминиран во осминафиналето на Лигата на шампионите. Меси одигра лоша партија, но целиот тим на ПСЖ беше разочарувачки против Баерн, но и денес против Рен, кој на крајот победи со 0-2 среде Париз. 

На крајот од натпреварот, речиси сите играчи на ПСЖ останаа на теренот да ги поздрават навивачите, некако да се извинат за поразот и лошата игра. Сепак, Лионел Меси замина директно во соблекувалната, што е негов одговор на претходните свирежи.

Во текот на кариерата, Меси ретко беше исвиркуван од противничките навивачи, камоли од своите. На крајот од оваа сезона завршува договорот на Меси со ПСЖ и голема е веројатноста дека двете страни ќе се разделат.

Состави

Кристоф Галтие

5-3-2

    Bruno Genesio

    5-4-1