ВИДЕО: Комедија во ПМФЛ – фудбалер на „пандевци“ со топка в раце бизарно „поцрвене“

Комична ситуација се случи во второто полувреме на натпреварот меѓу Македонија Ѓорче Петров и Академија Пандев. Имено, фудбалер на гостинската екипа со втора топка во рацете спречи контра напад на домашната екипа и заработи црвен картон од судијата Ралевски. 

Стефан Костов беше исклучен и неговиот потег со сигурност ќе биде дополнително санкциониран.

Црвениот картон на Костов против Македонија ЃП: 

Покрај црвениот картон и казната, веројатно ова исклучување ќе биде главна атракција и на социјалните мрежи.

Натпреварот го одбележа и замената на судијата, бидејќи на почетокот од второто полувреме четвртиот судија Ралевски го замени Маркоски, кој не се чувствуваше најдобро и поради повреда не го заврши натпреварот. 

ПМФЛ
ОН П Н И Гол. ГР Форма Бод.
1 ВардарВардар 18 10 6 2 28:11 17 36
2 ШкендијаШкендија 1 18 8 4 6 30:13 17 28
3 Академија ПандевАкадемија Пандев 1 18 7 6 5 19:15 4 27
4 СилексСилекс 18 8 3 7 21:20 1 27
5 Македонија Ѓорче ПетровМакедонија Ѓорче Петров 18 6 8 4 21:18 3 26
6 Струга Трим ЉумСтруга Трим Љум 18 6 6 6 18:22 -4 24
7 ШкупиШкупи 18 5 7 6 20:21 -1 22
8 БорецБорец 18 5 5 8 14:26 -12 20
9 РеноваРенова 18 5 4 9 17:30 -13 19
10 РаботничкиРаботнички 18 4 3 11 16:28 -12 15