ВИДЕО: Кога топката ќе ве „предаде“ на гол-линијата, лицето на фудбалерот говори сѐ

АЗ Алкмар

Холандски АЗ Алкмаар запиша убедлива победа на домашен терен против Цволе во рамки од 16. коло од Ередивизие.

Еден од најчудните моменти некогаш видени на фудбалските терени се случи во 15. минута од овој меч. Матс Сеунтјенс, фудбалерот на домашната екипа, испрати навидум перфектен лоб, кој ќе донесеше предност од 2-0.

Но, кога сите очекуваа славје и втор погодок во гостинската мрежа, се случи неверојатното. 

Топката доби чудно движење и наместо да ја премине гол-линијата, излезе и измами двајца домашни играчи, кои тргнаа да ја слават реализацијата.