Клуб Бриж е мајстор за Суперкуп дуелите, Гент е предизвикувачот сезонава

Воведот во 120. издание на белгискиот шампионат ќе биде дуел меѓу официјалниот шампион Клуб Бриж и освојувачот на домашниот куп Гент за првото одличје сезонава, Суперкупот. Ако се суди според историјата пехарот од овој натпревар треба да остане во сино-црната трофејна соба, бидејќи Клуб Бриж победи 16 од 19 пати. „Бафалата“ од шеесет километри оддалеченост од Гент имаат многу скромен  - два порази и триумф во последниот настап во 2015 година - но фактот што победија на претходните три средби на стадионот „Јанбрејдел“ им дава солидна основа за надеж за успех.

Сите квоти во MOZZART за натпреварот Бриж - Гент

И двата тима претрпеа кадровски промени, но помалку од претходните години, па нема да им треба премногу време за прилагодување. Клуб Бриж има нов тренер, Карл Хафкенс, кој беше еден од помошниците на Алфред Шројдер, наследник на Ерик тен Хаг на клупата на Ајакс. Ова е прва самостојна работа за поранешниот стопер на белгиската репрезентација, но тој долго време е во клубот за кој настапуваше пред десет години и детално го знае системот на работа со првиот тим. Што се однесува до ростерот, Хафкенс веќе го нема Бас Дост, вториот најдобар стрелец од минатата сезона и тоа е мал хендикеп, но има кој да го замени искусниот Холанѓанец.

Кога станува збор за Гент, тимот го напуштија стандардниот голман Синан Болат и украинскиот играч за врска Роман Безус, кој беше „џокер“ на колегата на Хафкенс, Хајне Ванхазебрук, па се добива впечаток дека гостите се нешто послаби од лани. Поради оваа причина, го претпочитаме Клуб Бриж, но ако сте загрижени за споменатата серија на триумфи на Гент над трикратните последователни шампиони на Белгија, изберете ГГ или 3+.