Клоп: Кој не сака да игра за Ливерпул, лично јас ќе го возам до новиот клуб

Харизматичниот тренер на Ливерпул, Германецот Јирген Клоп се помири со фактот дека „црвените“ нема да играат во Лигата на шампионите, но имаше и интересен одговор за новинарското прашање за заминувањето на одредени играчи поради неучеството во елитниот ранг. 

Клоп пред неколку дена самиот призна дека разочарувањето е секако големо кај сите, а особено директен беше и Мо Салах кој на социјалните мрежи упати понизно извинување до навивачите. Сепак, се појавиле гласини и за одредени играчи кои биле незадоволни и сакале да го напуштат тимот поради неучеството во Лигата на шампионите, а тренерот Клоп даде навистина интересен коментар. 

„Чув некои слични гласини, а и некаде прочитав дека некој сакал да си замине поради оваа причина. Ако било кој играч дојде кај мене и ми го каже тоа, јас лично со мојот автомобил ќе до одвезам во новиот клуб. Ќе ги земам клучевите и ќе го прашам во кој правец да возам. Не би можел да го разберам таквиот пристап. Јас обожавам да возам, па во таков случај ќе имам двојно задоволство - ќе уживам во возењето и ќе се „ослободам“ од играч што не сака да биде во мојот тим. 

Ваквиот одговор беше помалку и очекуван од Клоп, Германецот одамна е познат по својата дисциплина и сериозниот пристап кон работата. Тој е легенда во Ливерпул и ужива огромна доверба од управата на шесткратниот европски шампион. „Црвените“ нема да настапат во Лигата на шампионите следната сезона, но сепак ќе работат на создавање на силен тим за највисоките остварувања во европскиот фудбал.