ВИДЕО: Класата е вечна – Ројс со ЕВРОГОЛ се прости од фановите на Борусија!

По завршувањето на оваа сезона Борусија Дортмунд ќе остане без уште една клупска ѕвезда. Марко Ројс реши да го напушти клубот каде ја мина цела досегашна кариера и во иднина ќе се проба во друг клуб.

Денешното збогување со фановите на „милионерите“ беше многу емотивно за поранешниот германски репрезентативец, а тој за последен пат ја потврди класата во жолтиот дрес и на средбата со Дармштадт постигна ЕВРОГОЛ од слободен удар.

  • Голот на Марко Ројс против Дармштадт:

Во изминатите дванаесет години Марко го носеше дресот на Борусија и постигна бројни успеси со клубот. Ројс беше капитен на Борусија Дортмунд од 2018 до 2023 година и на 424 натпревари за Борусија, тој постигна 168 гола и запиша 128 асистенции.

Состави

Един Терзиќ

4-4-2

    Torsten Lieberknecht

    3-5-2