Кимих: Нагелсман e меѓу најдобрите тројца светски тренери

Капитенот на германската фудбалска репрезентација, Џошуа Кимих, зборуваше за медиумите во пресрет на пријателскиот натпревар на националниот тим против Перу на домашен терен. 

Новинарите имаа многу прашања, а секако неизбежна беше и темата за отпуштањето на неговиот тренер во Баерн Минхен, Јулијан Нагелсман кој вчера помалку неочекувано беше избркан и на негово место доведен е Томас Тухел

„Разбирам дека оваа тема сега е многу актуелна и можам да одговорам на вашите прашања. Можам да кажам дека Јулијан Нагелсман е одличен тренер, за мене тој е во трите најдобри во светот.

Сега сме фокусирани на натпреварот за националниот тим и во моментов тоа најмногу ме интересира. Ние обично вестите ги дознаваме доцна навечер кога сме во нашите хотелски соби, затоа што преку ден сме многу зафатени со тренинзи и немаме време за читање новини. Се надевам дека Нагелсман ќе продолжи да работи во силен клуб, тој е навистина талентиран и му посакувам само најдобри нешта во продолжението од кариерата“, изјави Кимих. 

Јулијан Нагелсман беше неочекувано отпуштен од тимот на Баерн во текот на вчерашниот ден, Новото тренерско име на Баварците е Томас Тухел, тренер со големо реноме и титула во Лигата на шампионите со Челзи, а познато е дека Германецот одамна беше желба на управата на баварскиот гигант.