ВИДЕО: Кејн демонстрира класа, Тотенхем во следна фаза на ФА Купот

Тотенхем лесно си ја заврши задачата и со сигурна победа над Брајтон (3-1) се пласира во следната фаза на англискиот ФА Куп, тоа е осминафиналето.

  • Извештај од натпреварот:

Антонио Конте на овој дуел ги доби новите засилувања Кулушевски и Бентакур и им даде шанса да дебитираат во второто полувреме. Човек на натпреварот беше Хари Кејн кој демонстрира класа и го однесе тимот во следна рунда.

Англискиот репрезентативец првиот гол го постигна во 13. минута и тоа на атрактивен начин. Доби топка од Хојбјерг, си создаде простор и откосо пласираше во мрежата на противникот. Голманот немаше шанси да интервенира. Десет минути подоцна, Марч си постигна автогол за 2-0. На стартот на вториот дел Бисума ги врати надежите на Брајтон, меѓутоа по еден слалом на Сон, топката со лизгачки старт ја смести во мрежата Кејн и ги постави конечните 3-1.

Премиерлигашот ќе го добие ривалот во следната фаза на ФА Купот на ждрепка.

Состави

Антонио Конте

5-3-2

    Graham Potter

    4-5-1