Кеита одбил да патува во Леверкузен. Вердер му спреми казна

Германските клубови не трпат непрофесионално однесување и веднаш казнуваат. Поранешниот играч за врска на Ливерпул, Наби Кеита ќе биде казнет од Вердер затоа што во неделата одбил да игра против Баер Леверкузен.

Тимот од Бремен гостуваше кај Леверкузен и претрпе тежок пораз од 5-0. Натпреварот ќе остане запаметен по тоа што „апотекарите“ ја освои првата титула во Бундеслигата и тоа на шест кола до крајот.

Кеита потпиша тригодишна соработка со германскиот клуб откако во претходното лето му истече договорот на „Енфилд“.