ВИДЕО: Касемиро давеше противнички играч и првпат „поцрвене“ во Премиер лигата!

Најскапото засилување во летниот преоден рок на Манчестер Јунајтед, Бразилецот Касемиро оправдано е исклучен од дерби натпреварот против Кристал Палас.

Имено, при водство на „ѓаволите“ од 2-0, Бразилецот го фати за врат Вил Хјус и пи прегледувањето на ВАР-снимката, судијата Маринер му покажа директен црвен картон.

  • Црвениот картон на Касемиро против Кристал Палас: 

Иако момците на Ерик Тен Хаг ја сочуваа предноста и славеа со 2-1, сепак Касемиро го чека казна од најмалку три натпревари и нема да настапи на важни премиерлигашки натпревари, првиот од нив против големиот ривал на Манчестер Јунајтед, Лидс.  

Состави

Ерик тен Хаг

4-3-3

    Оливер Гласнер

    4-2-3-1