Јури Тилеманс го напушти Андерлехт и потпиша за Монако

20-годишниот Јури Тилемас го напупти Андерлехт и потпиша за новиот француски шампион Монако. Белгискиот талент ги одбил понудите на Манчестер Јунајтед, Интер и Атлетико Мадрид само за да игра во кнежевството. 

Тој за првиот тим на Андерлехт дебитираше на 16-годишна возраст, а оваа сезона ја освои титулата во Џупилер Пто лигата и постигна 13 голови .

Тилеманс за Андерлехт одигра 177 натпревари, на кои постигна 35 голови.