Јовановски: Вардар е фаворит, но ние како на секој меч ќе играме на победа

Скопското дерби меѓу Вардар и Македонија Ѓорче Петров ќе означи старт на пролетниот дел од ПМФЛ сезоната. Лидерот ги пречекува „лавовите“ во одлично расположение и важи за голем фаворит за бодовите.

Голманот на ѓорчепетровци Марко Јовановски најавува борба и атак на победа против фаворизираниот противник.

„На Вардар му ја препуштаме фаворитската улота, но ние на овој како и на секој натпревар ќе одиме на победа.... само максимална борба и концентрација ќе ни донесе позитивен резултат“, вели чуварот на мрежата на Македонија ЃП.

Натпреварот се игра на „Тодор Проески“ со почеток од 14:00 часот. Останатите четири натпревари од 19. коло се закажани за утре.

ПМФЛ
ОН П Н И Гол. ГР Форма Бод.
1 ВардарВардар 18 10 6 2 28:11 17 36
2 ШкендијаШкендија 1 18 8 4 6 30:13 17 28
3 Академија ПандевАкадемија Пандев 1 18 7 6 5 19:15 4 27
4 СилексСилекс 18 8 3 7 21:20 1 27
5 Македонија Ѓорче ПетровМакедонија Ѓорче Петров 18 6 8 4 21:18 3 26
6 Струга Трим ЉумСтруга Трим Љум 18 6 6 6 18:22 -4 24
7 ШкупиШкупи 18 5 7 6 20:21 -1 22
8 БорецБорец 18 5 5 8 14:26 -12 20
9 РеноваРенова 18 5 4 9 17:30 -13 19
10 РаботничкиРаботнички 18 4 3 11 16:28 -12 15