Јовановски: Сакаме да тргнеме со успех на домашен терен

Почетокот на новата сезона во ПМФЛ ќе го најават два натпревари и тоа Шкендија - Вардар и Работнички - Ренова.

Тренерот на „романтичарите“, Ѓоре Јовановски, вели дека почетокот на секоја сезона е тежок, но очекува квалитетно издание од своите фудбалери на утрешниот натпревар на „Филип Втори Арена“.

„Секогаш е тешко на стартот, а дополнителни тешкотии за фудбалерите на двете екипи ќе направат и временските услови. Подготвени сме и верувам дека тимот ќе одговори на задачата. Ренова е квалитетен тим, тие секогаш сакаат да се надигруваат и ние ќе го прифатиме предизвикот. Играме на домашен терен и се надеваме на успех“, реше шефот на стручниот штаб на Работнички.

Остатокот од натпреварите од првото коло се играат в недела со почеток од 17:00 часот.

ПМФЛ
ОН П Н И Гол. ГР Форма Бод.
1 ВардарВардар 10 7 2 1 14:6 8 23
2 ШкендијаШкендија 10 5 4 1 20:11 9 19
3 Академија ПандевАкадемија Пандев 10 5 1 4 12:10 2 16
4 РаботничкиРаботнички 2 10 4 2 4 14:18 -4 14
5 Македонија Ѓорче ПетровМакедонија Ѓорче Петров 2 10 3 4 3 9:7 2 13
6 БеласицаБеласица 2 10 3 4 3 9:11 -2 13
7 РеноваРенова 3 10 3 2 5 11:13 -2 11
8 ПобедаПобеда 3 10 3 2 5 7:10 -3 11
9 ШкупиШкупи 1 10 2 3 5 8:11 -3 9
10 СилексСилекс 1 10 1 4 5 6:13 -7 7