Јовановски: Работнички со машка борба доби тешка битка за Европа

Ѓоре Јовановски, стратегот на Работнички, по победата над Скопје (3-2) и пласманот во Лигата на Европа им честита на своите фудбалери за борбеноста и истакна дека овој голем успех на „романтичарите“ од Дебар Маало  е нивен.

„Со емоции по средбата тешко може да зборувам. Честитки за успехот што го направи Работнички, ова е за сите во клубот. Успехот го препишувам на фудбалерите. Играа под психолошки притисок, екипи ни бегаа дури и по 10 бода во одреден ден од сезоната, но ги стигнавме, потоа и  ги престигнавме и дојдовме до Европа. Од пследниот натпревар не сум задоволен во однос на играта, но со пласманот во Европа се се заборава. Сигурно дека беше тешко како и да е честитки за фудбалерите најмногу заслужуваат“, изјави Јовановски по мечот.

Работнички ќе ја претставува Македонија во Лигата на Европа заедно со Вардар, а третиот патник во квалификациите од најмасовното европско фудбалско натпреварување ќе се реши по финалето од Купот на Македонија.

ПМФЛ
ОН П Н И Гол. ГР Форма Бод.
1 ШкендијаШкендија 18 12 4 2 42:14 28 40
2 ВардарВардар 18 10 5 3 22:10 12 35
3 Академија ПандевАкадемија Пандев 18 9 3 6 20:14 6 30
4 РаботничкиРаботнички 18 8 2 8 26:28 -2 26
5 ШкупиШкупи 1 18 6 5 7 16:19 -3 23
6 Македонија Ѓорче ПетровМакедонија Ѓорче Петров 1 18 5 6 7 22:26 -4 21
7 РеноваРенова 2 18 5 6 7 19:24 -5 21
8 СилексСилекс 2 18 4 6 8 12:23 -11 18
9 ПобедаПобеда 1 18 5 2 11 14:24 -10 17
10 БеласицаБеласица 1 18 4 5 9 15:26 -11 17