Јанакиевски: Охрид ретко губи дома, ова се важни бодови за нас

Екипата на Башкими го стартуваше пролетниот дел од сезоната во Втората македонска лига со важен триумф на гостувањето кај Охрид со конечни 0-2. 

Охриѓани важеа за фаворити на овој дуел, но Башкими успеа да извлече позитивен резултат, а тренерот Баже Јанакиевски изрази големо задоволство од триумфот на неговиот тим. 

„Ова беа многу важни бодови за добар старт на пролетниот дел од првенството. Влеговме максимално мотивирани во натпреварот и одигравме одлично против екипа која ретко губи бодови на домашен терен.

Охрид е квалитетен тим, па затоа упатувам големи честитки до моите играчи кои максимално ги извршија сите задачи и го исполнија сето она што беше договорено пред мечот. Бевме феноменални на тактички план и мислам дека заслужено победивме“, изјави Јанакиевски. 

Башкими стигна до шестиот сезонски триумф и сега има 21 бод на своето салдо, а во следното коло ќе гостува во Прилеп, каде ќе ги одмери силите со екипата на Победа. Јанакиевски: Охрид ретко губи дома, ова се важни бодови за нас