Јакимовски ќе ја дели правдата на дербито на „Чаир“, а Ецкоски на „Филип Втори“

Заради репрезентативната пауза и последните два натпревари на Македонија во Лигата на нации, 14. коло на Првата македонска фудбалска лига претрпи термински промени. 

Наместо в недела, нашите прволигаши ќе се судрат еден ден порано, а ФФМ веќе ги одреди арбитрите за сите пет натпревари. Очекувано најмногу внимание ќе привлече дербито на Скопје меѓу Шкупи и Вардар, а на овој меч правдата ќе ја дели Дејан Јакимовски. Исто така, доста неизвесно се очекува да биде и на „Филип Втори“, каде старт на мечот меѓу Работнички и Шкендија ќе означи Марјан Ецкоски од Охрид. 

Во Тетото ќе се сретнат Ренова и Победа, а на центарот ќе застане Марјан Гоцески. Во Кратово старт на мечот меѓу Силекс и Академија Пандев ќе означи Јосип Бартон, додека Маркоси го доби дуелот во Струмица меѓу Беласица и Македонија ЃП. Сите натпревари се играат в сабота од 13:00 часот. 

ПМФЛ
ОН П Н И Гол. ГР Форма Бод.
1 ШкендијаШкендија 14 9 4 1 32:13 19 31
2 ВардарВардар 14 8 4 2 18:9 9 28
3 Академија ПандевАкадемија Пандев 14 7 1 6 16:12 4 22
4 РеноваРенова 2 14 5 4 5 16:16 0 19
5 ПобедаПобеда 1 14 5 2 7 13:15 -2 17
6 РаботничкиРаботнички 1 14 5 2 7 18:24 -6 17
7 Македонија Ѓорче ПетровМакедонија Ѓорче Петров 1 14 4 4 6 16:18 -2 16
8 ШкупиШкупи 1 14 4 3 7 10:16 -6 15
9 СилексСилекс 1 14 3 5 6 10:16 -6 14
10 БеласицаБеласица 3 14 3 5 6 11:21 -10 14