Ивановиќ го мина Станковиќ и стана легенда на Србија

Бранислав Ивановиќ, фудбалерот кој настапува за Србија, на натпреварот против Костарика на Светското првенство (СП) во Бразил влезе меѓу легендите на „орлите“.

Искусниот фудбалер на Мундијалот го игра својот 104. натпревар во дресот на Србија, со што стана фудбалерот со најмногу настапи во дресот на нашиот северен сосед. На листата тој го мина Дејан Станковиќ. кој има 103 настапи.

На третото место е Саво Милошевиќ со 102 фудбалери, а најблиску до Ивановиќ од активните фудбалери е голманот Владимир Стојковиќ со 81 настап.