ИСТОРИЈА ВО ЛИЕЖ: Ренџерс постигна погодок од рекордна далечина во ЛЕ (ВИДЕО)

Руф

Голот на сезоната во Лига Европа можеби беше постигнат на денешниот меч меѓу Стандард Лиеж и Глазгов Ренџерс.

Гостите од Шкотска ја однесоа победата со два гола во домашната мрежа. Едниот од нив стана дел од историјата на второто по ранг натпреварување на стартиот континент.

Резервистот Кимар Руф стави точка на победата за тимот на Стивен Џерард, постигнувајќи погодок од половина терен. Веднаш беше пресметана точната далечина, која е рекордна на еден натпревар во Лига Европа.

  • Мајсторијата на Кимар Руф против Стандард: