ВИДЕО: Исклучувањето на Донарума не се почувствува, ПСЖ сигурен кај Авр

Фудбалерите на ПСЖ впишаа нови рутински три бода на своето конто, откако од гости кај Авр се враќаат со победа од 0-2 (0-1). 

Парижани се во одлична серија во домашниот шампионат и денешниот триумф беше очекуван, но до истиот стигнаа со многу проблеми и со играч помалку уште од раната фаза на натпреварот.

  • Извештај од натпреварот: 

Имено, во десеттата минута, по една конфузија со одбранбените фудбалери, Донарума доцнеше при избивањето на топката и со копачката го удри противникот директно во главата. Епилогот беше очекуван – исклучување.  Но, и покрај тоа ПСЖ доминираше на теренот, а своите шанси ги искористија Мбапе и Витиња, за конечна победа на шампионот од 0-2.

Во следното коло ПСЖ го чека дерби дуел со Нант, а потоа следува главната битка за осминафинале во Лигата на шампионите, против Борусија Дортмунд на гости.

Состави

Luka Elsner

5-3-2

    Луис Енрике

    4-3-3