Интер нуди осум милиони евра за големиот талент на Осијек

Италијанската „Газета Дело Спорт“ пишува дека фудбалските гиганти од оваа земја се во сериозна трка за потписот на огромниот хрватски талент, Антон Матковиќ. 

18-годишниот играч на Осијек го привлече вниманието на великаните, а најсериозен во преговорите е Интер, кој веќе понудил отштета од осум милиони евра. Новинарот Фабрицио Романо веќе пишуваше дека за Матковиќ има голем интерес од Фулам и Евертон, но се чини дека негова следна дестинација сепак ќе биде Италија. 

Се работи за талентирано момче кое во многу нешта потсеќа на легендарниот Марио Манџукиќ, а досега во дресот на Осијек одигра 15 натпревари и постигна четири гола. Се шпекулира дека во трката за трансфер се вклучиле уште Аталанта, Милан и Јувентус, но Интер е клубот кој во моментов има најдобра стартна позиција. 

Антон Матковиќ е офанзивен фудбалер кој може да игра и како десно крило, а исто така располага со одлична техника и поседува голема брзина.