Интер го крои планот за следната сезона, ја „мерка“ ѕвездата на Џенова

Управата на Интер веќе ги „кова“ плановите за новата сезона во Серија А. „Нероаѕурите“ се скоро сигурни освојувачи на скудетото и догодина сигурно ќе сакаат да го одбранат трофејот, а тоа се потврдува и со најновите шпекулации за летни трансфери. 

Интер веќе има солиден ростер и тимот е „покриен“ со одлични играчи на скоро секоја позиција, но дел од нив веројатно ќе заминат, а како најголеми потенцијални засилувања се споменуваат Алберт Гумдунсон од Џенова и Ким Мин-Јае од Баерн Минхен. 

Кореецот е незадоволен во Минхен и наводно е подготовен да се врати во Италија, а Гудмунсон би пристигнал во Милано за сума од околу 40 милиони евра. Исланѓанецот сезонава игра во одлична форма и забележа учинок од 13 гола и четири асистенции, а сличен ефект имаше и минатата година. Миланскиот гигант е во преговори и со уште неколкумина добри играчи, меѓу кои се споменуваат Антони Марсијал од Манчестер Јунајтед, Мајкл Кајоде од Фиорентина, Марио Хермосо од Атлетико Мадрид и Штефан Пош од Болоња. 

Клубот ја продолжи и соработката со тренерот Симоне Инзаги, па и во следнатa сезона навивачите ќе очекуваат нивните миленици да бидат први фаворити за најпрестижниот италијански трофеј.